zdjecie-kolor-www-par

Nazywam się Izabela Turbaczewska-Brakoniecka – jestem psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (numer certyfikatu 303), certyfikowanym seksuologiem klinicznym Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego (nr. certyfikatu 102). W 2003 roku współzałożyłam Ośrodek Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej ROZMOWA w Poznaniu, w którym pracuję do dzisiaj. Psychoterapii indywidualnej, grupowej, par i małżeństw uczyłam się w Laboratorium Psychoedukacji – studia posiadające rekomendację Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz atest Naukowej Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wiedzę seksuologiczną pogłębiałam w trakcie podyplomowego studium Pomoc Psychologiczna w Dziedzinie Seksuologii organizowane przez Instytut Psychologii w Poznaniu, jak również uczestnicząc w różnych konferencjach i szkoleniach i systematycznie superwizując swoją pracę u certyfikowanych superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Doświadczenie zawodowe zdobywałam współpracując przez kilka lat ze szpitalem psychiatrycznym i Centrum Interwencji Społecznej oraz z  Poradnią Seksuologiczną i Patologii Współżycia przy szpitalu klinicznym Ginekologiczno-Położniczym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Na zlecenie Sądu przygotowuję opinie sądowo – seksuologiczne. Od kilku lat systematycznie uczestniczę w spotkaniach seminaryjno-superwizyjnych prowadzonych przez S. Ruszczyńskiego i M.Morgan psychoanalityków par związanych z kliniką Tavistock w Londynie (www.psychoterapeucipar.pl). Jestem współredaktorką, współautorką podręcznika pt. „Seksualność i problemy seksualne z perspektywy psychodyanmicznej”.

Moje podejście do seksualności

Seksualność -  niezależnie od tego jakie nadamy jej znaczenie  w naszym życiu jest elementem naszej osobowości. A więc nasza seksualność podobnie jak inne aspekty naszej osobowości, czyli sfera intelektualna, emocjonalna, duchowa wpływa na nasze myśli, przeżycia, przekonania, zachowania, poczucie satysfakcji, wartości, nasze związki. Ta wielowymiarowość seksualności  ma zasadniczy wpływ na mój sposób pracy jako seksuologa. Wyraża się to miedzy innymi w przekonaniu, że seksualność:

- jest podstawowym elementem bycia człowieka przez całe życie. Z tego założenia wynikają m.in. różne moje działania psychoedukacyjne związane z wszechstronna edukacja seksuologiczna dla osób w różnym wieku. (więcej: wykłady i warsztaty)

- obejmuje nie tylko kontakt seksualny ale również erotyzm, pożądanie, fantazje, intymność, identyfikację płciową, orientację seksualną, role płciowe i reprodukcję.

- powstaje na skutek interakcji między innymi czynników biologicznych, psychologicznych, społecznych, kulturowych, duchowych. Oznacza to, że w pracy seksuologa, psychologa według mnie niezbędna jest  współpraca z lekarzami różnych specjalizacji (m.in. z ginekologami, psychiatrami, urologami, andrologiem, neurologiem) jak również solidny warsztat psychoterapeutyczny.

Aktualności

9.01.2020 w ramach otwartych wykładów psychologiczno-seksuologicznych dla poznaniaków Izabela Turbaczewska-Brakoniecka poprowadzi wykład „Sex story – czyli seksualne wyznawani pary w okresie dorosłości”

12.12.2019 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej odbędzie się wykład Izabeli Turbaczewskiej – Brakonieckiej pt. ”Kompleks Dafne, zespół Heveloch-Ellisa i panseksualizm, czyli seksuologiczne aspekty psychoanalitycznej psychoterapii indywidualnej i par.”

22-24.11.2018 w Poznaniu odbędzie się III Krajowa Konferencja Psychologii Klinicznej w ramach której odbędą się różne ciekawe warsztaty, sympozja, wykłady. Zapraszam na sympozjum pt. „Psychodynamiczne podejście do różnych przejawów seksualności i problemów w sferze seksualnej” a w ramach sympozjum odbędą się następujące wykłady: Grzegorz Iniewicz  „Między bólem a zależnością. Praktyki BDSM z perspektywy psychodynamicznej” Agnieszka Rygielska Barbara Smolińska Wojciech Sulimierski  „Wybrane aspekty psychodynamicznej pracy w obszarze seksualności z osobami głęboko wierzącymi”, Izabela Turbaczewska-Brakoniecka  „Wybrane aspekty psychoterapii psychodynamicznej osób z doświadczeniem wykorzystania seksualnego w dzieciństwie”

W księgarniach pojawiła się książka pt. Seksualność i problemy seksualne z perspektywy psychodynamicznej pod redakcją L. Cierpiałkowskiej, I. Turbaczewskiej-Brakonieckiej, J. Grotha. Życzę inspirującej lektury https://ksiegarnia.pwn.pl/Seksualnosc-i-problemy-seksualne-z-perspektywy-psychodynamicznej,730484041,p.html

 

Z okazji Dnia Walentynek komentarz Izabeli Turbaczewskiej-Brakonieckej o wyrażaniu i przyjmowaniu miłości.

http://www.wtk.pl/video-id-30807-swieto_milosci_czy_kiczu_

 

Polskie Towarzystwo Seksuologicznego  serdecznie zaprasza w najbliższy weekend  19-20.11.2016 na konferencjęw w Warszawie. W programie konferencji przewidywane są sesje: historyczna, kliniczna, sądowa, społeczna. W sesji seksuologii sądowej wystąpi m.in. Izabela Turbaczewska-Brakoniecka z referatem „Psychoterapia psychodynamiczna osób z doświadczeniem nadużycia seksualnego w dzieciństwie”.

http://pts-seksuologia.pl/…/…/konferencja-polska-seksuologia

 

24-26.11.2016, II Krajowa Konferencja Psychologii Klinicznej w Poznaniu. Wśród bardzo wielu ciekawych wykładów, sympozjów również sympozjum prowadzone przez Jarosława Grotha i Izabela Turbaczewska-Brakoniecka pt ” Seksualność i problemy seksualne z perspektywy psychodynamicznej”. Serdecznie zapraszamy. Zespół Ośrodka ROZMOWA

http://zpzipk.home.amu.edu.pl/?page_id=9 .

 

W imieniu zespołu Ośrodka Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej ROZMOWA serdecznie zapraszam na bezpłatny, otwarty wykład z dziedziny psychologii i seksuologii: „Seksualność kobiety i pary w okresie ciąży i po narodzinach dziecka”. Prowadząca: Izabela Turbaczewska-Brakoniecka, Data: 19.11.2015, godz.18.00, Miejsce: Cafe Gazeta, rezerwacja miejsca: rozmowa_opp@wp.pl, lub 603-408-842. Serdecznie zapraszam.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej wiadomości na temat psychoterapii dzieci i ich opiekunów po doświadczeniu wykorzystania seksualnego.
Komentuje Izabela Turbaczewska-Brakoniecka

http://www.wtk.pl/video-id-27258-udana_prowokacja_zatrzymano_trzech_pedofilow

Czym jest miłość? Jak rozróżnić pożądanie od miłości? Czy warto obchodzić Walentynki? Co sprzyja satysfakcji w związku? Na te i inne pytania odpowiada w wieczorze WTK Iza Turbaczewska-Brakoniecka. Zapraszamy do obejrzenia.
http://wtkplay.pl/video-id-23589-czym_jest_milosc
O negatywnym wpływie seksualizacji na dzieci i młodzież opowiada Izabela Turbaczewska-Brakoniecka
http://wtkplay.pl/video-id-16078-kosciol_chce_pozytywnie_mowic_o_seksualnosci
O potrzebie edukacji seksualnej w otwartej antenie WTK rozmawiają Izabela Turbaczewska-Brakoniecka, Michał Michalski organizator konferencji dla rodzin katolickich: „Twoje dziecko Twoja sprawa”, Iwona Jachnik –  nauczycielka przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” oraz redaktor Roman Wawrzyniak
http://wtkplay.pl/video-id-16071-seksualizacja_dzieci_czy_potrzebna_edukacja
O możliwym wpływie na sferę psychoseksualną kobiet,które proponują pracę asystentki razem z usługami seksualnymi, opowiada Iza Turbaczewska-Brakoniecka w Panoramie i TVP Info.
http://www.tvp.info/17103998/seks-z-szefem-jako-obowiazek-sluzbowy-w-internecie-przybywa-nieformalnych-ofert
O kobiecej seksualności w weekendowym wydaniu Gazety Wyborczej opowiadają Janelle Hallman, Izabela Turbaczewska-Brakoniecka i Michał Pozdał

 

 Iza Turbaczewska-Brakoniecka komentuje zachowania seksualne w miejscach publicznych.

http://wtkplay.pl/video-id-12424-seks_w_wielkim_miescie

Komentarz Izabeli Turbaczewskiej-Brakonieckiej  i m.in. Tomasza Kozłowskiego, socjologa na temat pomysłu powstania ulicy czerwonych latarni w Poznaniu. Ze względu na ograniczenia czasowe reportażu nie uwzględniono całego komentarza, jednak  tutaj mamy taką możliwość, żeby go uzupełnić. Ciekawe pytanie, która pojawiło się w dyskusji – Jak ludzie mogą reagować na tego typu propozycję? Iza Turbaczewska-Brakoniecka uzupełniła jeszcze w taki sposób: „Każda z osób zareaguje zgodnie z własnym, wewnętrznym obrazem seksualności, świata, czy innych ludzi, czyli np.jeżeli ten obraz seksualności jest negatywny, zagrażający, niebezpieczny, to różne przejawy seksualności, działania innych osób wokół tej sfery będą przeżywane w podobny sposób. Jeżeli natomiast świat i obecni w nim ludzie przeżywani są raczej jako tacy, którzy są źródłem bezpieczeństwa, ochrony, akceptacji, to zazwyczaj podobnie będziemy przeżywać ich działania.”

http://wtkplay.pl/video-id-12157-ulica_czerwonych_latarni_na_obrzeach_poznania

 

Zapraszamy do dyskusji o współczesnej kondycji małżeństwa w telewizji WTK. Komentuje Izabela Turbaczewska – Brakoniecka (psycholog, seksuolog), Danuta Rząsa (Związek Dużych Rodzin 3+) Rafał Janowicz (socjolog, badacz rynku i opinii publicznej).

http://wtkplay.pl/video-id-5018-malzenstwo_w_dzisiejszych_czasach_jest_juz_przezytkiem

 

Izabela Turbaczewska-Brakoniecka i prof. Maria Beisert komentują pomysł leczenia z homoseksualizmu. http://wtkplay.pl/video-id-4298-orientacja_jak_alkoholizm_czyli_w_poznaniu_lecza_homoseksualizm

 

Zapraszam do obejrzenia reportażu o sponsoringu. Zjawisko komentuje prof Roman Kubicki (filozof UAM), Izabela Turbaczewska-Brakoniecka (seksuolog z zespołu Ośrodka Pomocy Psychologicznej ROZMOWA) Aleksandra Sołtysiak (feministka, stowarzyszenie Konsola)

http://wtkplay.pl/video-id-4835-placa_jej_za_seks_i_towarzystwo_wyznania_kobiety_sponsorowanej

 

W Pulsie Dnia Telewizji WTK Iza Turbaczewska-Brakoniecka mówi o tym, kto może czerpać satysfakcję seksualną z pobytu w saunach miejskich oraz co możemy robić gdy ktoś przy nas podejmuje w publicznym miejscu zachowania seksualne.

http://wtkplay.pl/video-id-3670-uprawiaja_seks_w_termach_maltanskich

 

POZA TYM:

O zaufaniu i braku zaufania w telewizyjnym skrócie Izabela Turbaczewska-Brakoniecka dla telewizji WTK 

http://www.wtk.pl/video-id-29563-na_wnuczka_policjanta_a_nawet_sprzedawce_pierogow

 

Wywiad z Izabela Turbaczewską-Brakoniecką trenerką w projekcie Działamy Razem 3

http://wielkopolskie.ngo.pl/wiadomosc/959995.html

W 8 minucie dzisiejszego wydania Teleskopu można usłyszeć komentarz Izabeli Turbaczewskiej-Brakonieckiej o tym jakie są możliwe przyczyny ulegania wyłudzeniom wśród seniorów.

http://poznan.tvp.pl/20247314/28052015-godz1830

W telewizyjnym skrócie – o tym jak rozpoznać, że małe dziecko doświadcza przemocy i jak reagować?

http://wtkplay.pl/video-id-19624-przemoc_w_zlobku_jak_rozpoznac_ze_cos_sie_dzieje

Izabela Turbaczewska-Brakoniecka, psycholog, seksuolog z Ośrodka ROZMOWA, Tomasz Kozłowski, socjolog z Collegium Da Vinci oraz Krzysztof Grzegorowski, Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży komentują kwestie związane z korzystaniem z komputera. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego newsa z Pulsu Dnia w Telewizji WTK

http://wtkplay.pl/video-id-21239-co_piate_dziecko_moze_byc_uzaleznione_od_komputera

 

Zbliżają się święta. Dorota Knop-Dolata rozmawia o tym jak wybrać dobry prezent z Izabelą Turbaczewską-Brakoniecką w 29 minucie programu JA WSPANIAŁA.

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/ja-wspaniala/wideo/07122013/13254255

 

O samotności na co dzień i od święta rozmawia Ewelina Kodzis, redaktorka Czerwonego Portfelika z Izabelą Turbaczewska-Brakoniecka https://www.facebook.com/245119892230185/photos/a.370170026391837.85890.245119892230185/556749447733893/?type=1&theater      (cz.1.) https://www.facebook.com/245119892230185/photos/a.370170026391837.85890.245119892230185/556750251067146/?type=1&theater      (cz.2)

28 października to ŚWIATOWY DZIEŃ ODPOCZYNKU OD ZSZARGANYCH NERWÓW. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu o tym co nas denerwuje i jak możemy sobie z tym radzić. Komentuje Izabela Turbaczewska-Brakoniecka w 7 minucie wieczornego wydania Teleskopu.

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/28102013-godz2200/12843834

 

Jak rozpoznać depresję? Jakie objawy u nas lub naszych bliskich szczególnie powinny nas zaniepokoić? Na te i inne pytania odpowiada Iza Turbaczewska-Brakoniecka w ok. 22 minucie programu JA WSPANIAŁA. http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/ja-wspaniala/wideo/26102013/12834531

 

O poczuciu własnej wartości, atrakcyjności w programie Ja Wspaniała opowiada Izabela Turbaczewska-Brakoniecka, (22 minuta programu).

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/ja-wspaniala/wideo/14092013/12407883

 

O tym jakie kary, granice są dla dzieci zdrowe, rozwojowe a jakie mogą być niszczące opowiada Izabela Turbaczewska-Brakoniecka. Zapraszamy do obejrzenia.

http://wtkplay.pl/video-id-5784-wielka_burza_o_impreze_na_koniec_szkoly

 

Króciutki komentarz dla tvn24.pl Izabeli Turbaczewskiej – Brakonieckiej. Pełny komentarz poniżej: Dlaczego możemy nie odbierać bardzo wysokiej nagrody pieniężnej? Spróbowałabym postawić kilka hipotez. Sytuacja dużej wygranej to z pewnością zapowiedź dużych zmian w życiu człowieka. Stąd osoby, które boją się zmian, mają trudności z podejmowaniem decyzji w takiej sytuacji przede wszystkim będą przestraszone a nie szczęśliwe. Jest grupa osób, która może mieć trudność z przyjmowaniem, braniem czegokolwiek od innych – bo kojarzy im się to z zależnością, z byciem wdzięcznym albo jest to sprzeczne z ich przekonaniem na temat życia, czyli, że na różne rzeczy trzeba sobie ciężko zapracować. Czerpanie radości, przyjemności z życia może być dla niektórych osób źródłem napięcia, zagubienia, zakłopotania, bo odkąd pamiętają to kim są to są osobami, którym ciągle coś niewychodzi, są zazwyczaj poszkodowane, skrzywdzone – przyjęcie nagrody może wiązać się dla takich osób nie tylko z przyjęciem pieniędzy, ale z potrzebą przeformułowania, stworzenia nowego obrazu samego siebie. Może to być też przejaw wewnętrznego konfliktu, który może doświadczać osoba, która dostaje coś bardzo wartościowego (spadek, wygrana w na loterii). Przed taką osobą staje zadanie zmierzenia się z różnymi stratami związanymi z przyjęciem nagrody (np. strach o swoje i bliskich bezpieczeństwo, wprowadzenie w bliskie i dalsze relacje z ludźmi niepokoju na ile ja jestem ważny a na ile moje pieniądze?, w jaki sposób mogę teraz wzmacniać swoje poczucie wartości, które do tej pory budowałem poprzez pracę, zdobywanie różnych rzeczy samemu? Itd.) ale i stratami związanymi z nieprzyjęciem nagrody (być może brak nadziei na zrealizowanie swoich planów, pomocy bliskim itd.) http://www.tvn24.pl/wiadomosci-poznan,43/zwyciezca-nie-zglosil-sie-po-wygrana-29-milionow-zl-czeka-od-16-lutego,309730.html

 

Komentarz  na temat kobiety spacerującej w centrum Kalisza z przywiązanym dzieckiem do wózka. http://beta.tvp.info/14316921/wyludzala-pieniadze-z-dzieckiem-na-sznurku